صلاحیت شورای حل اختلاف از دعاوی 50 میلیونی به 200 میلیونی ارتقا یافت

شنبه 29 شهریور 1393  11:12 ب.ظ

خبرگزاری فارس: صلاحیت شورای حل اختلاف از دعاوی 50 میلیونی به 200 میلیونی ارتقا یافت
معاون رئیس قوه قضائیه در امور شوراهای حل اختلاف با اشاره به جایگاه این شورا در جامعه و نقش آفرینی آن در کشور گفت: صلاحیت شورای حل اختلاف برای رسیدگی به دعاوی از 50 میلیون ریال به 200 میلیون ریال ارتقای یافته است.
 خبرگزاری فارس: صلاحیت شورای حل اختلاف از دعاوی 50 میلیونی به 200 میلیونی ارتقا یافت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز امور شورای حل اختلاف کشور،‌ حجت الاسلام و المسلمین مهدی احمدی میانجی در همایش منطقه‌ای شوراهای حل اختلاف شرق استان گیلان با بیان اینکه حمایت از شوراهای حل اختلاف کشور همواره یکی از اهدافی است که قوه قضاییه آن را مورد توجه قرار داده است، گفت: در لایحه اصلاحیه پیشنهادی، صلاحیت شورای حل اختلاف برای رسیدگی به دعاوی از 50 میلیون ریال به 200 میلیون ریال ارتقای یافته که خود نشان دهنده اعتماد ریاست قوه قضاییه به این شوراها است.

وی با بیان اینکه در این لایحه پیشنهادی شوراهای حل اختلاف به یک و دو تقسیم می‌شوند، افزود: در لایحه یاد شده از این پس دعاوی مالی تا نصاب دویست میلیون ریال به جزء مواردی که در تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون در دادگستری مطرح است در شوراهای حل اختلاف بررسی می شود.

معاون قوه قضاییه با تأکید بر اینکه بازرسی از عملکرد شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور اجرایی می شود به سخنان رئیس جمهوری در هفته قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور در این مراسم با تأکید بر تقویت شوراهای حل اختلاف فعالیت این شورا را در حل مشکلات مردم بسیار مفید ارزیابی کرده است.

این مسئول قضایی با بیان اینکه کاهش مراجعه مردم به دادگستری ها از اهداف تشکیل شورای حل اختلاف در سراسر کشور است، افزود: کاهش ورودی پرونده به دادگستری ها و ترویج و اشاعه فرهنگ صلح از مهم ترین اهداف تشکیل شوراهای حل اختلاف است.

وی توجه به تامین اعتبار کافی برای شوراهای حل اختلاف را ضروری دانست و ادامه داد: انتظار داریم توجه لازم به لحاظ حقوقی برای معاش کارکنان شوراهای حل اختلاف شود.

افزایش پرونده های ورودی به دادگستری های گیلان

رئیس کل دادگستری گیلان نیز اظهارکرد: تشکیل شوراهای حل اختلاف در کشور یک ضرورت است و به تجربه ثابت شده هر زمان که مردم درامور کشور حضور فعال کرده اند حکومت موفق تر بوده است.

احمد سیاوش پور با ابراز تاسف از افزایش ۱۶.۵ درصدی پرونده های ورودی به دادگستری ها ی استان گیلان، دستگاه قضایی را سرریز کم کاری سایر دستگاه ها و دوایر اجرایی دانست و خواستار توجه بیشتر دستگاه های اجرایی استان به مشکلات اجتماعی، رفاهی و معیشتی مردم شد.

رسیدگی ماهانه 12 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان

وی با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف استان گیلان ماهانه 12 هزار پرونده را مورد رسیدگی قرار می دهند، اضافه کرد: از مجموع این میزان پرونده ای که از سوی شوراهای حل اختلاف رسیدگی می‌شود یک چهارم آن‌ها به صلح وسازش منتهی شده و ما بقی نیز طبق قانون توسط قضات شورا به صدور رای می انجامد.

سیاوش پور اظهار کرد: حدود 700 نفر به عنوان اعضای شورای حل اختلاف دراستان گیلان فعالیت دارند.

رئیس کل دادگستری استان گیلان به ارایه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در شوراهای حل اختلاف استان از جمله تجمیع شعب شوراهای حل اختلاف در سطح استان و همچنین فعال سازی اتوماسیون اداری در کلیه شعب شوراهای حل اختلاف پرداخت.

نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:شنبه 29 شهریور 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic