در چه مواردی دعوای کیفری علیه شخص حقوقی قابل طرح نیست؟

دوشنبه 17 شهریور 1393  02:10 ق.ظ

1410022861301_n00000198-b.jpg

اداره کل حقوقی قوه قضاییه اعلام کرد که طرح دعوای کیفری علیه شخص حقوقی در مورد جرمی که قبل از لازم‌الاجرا شدن قانون مجازات اسلامی 92 واقع شده، امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن سوال به عمل آمده از اداره کل امور حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه و پاسخ این مرجع به آن به شرح زیر است:

احتراما، چنانچه فردی علیه اداره برق شکایت نماید که بیست سال پیش که کارگر اداره برق بوده به لحاظ عدم تأمین وسایل ایمنی از ناحیه ستون فقرات آسیب‌دیده با توجه به اینکه جنبه عمومی مشمول مرور زمان شده آیا باز هم موضوع در دادسرا و دادگاه کیفری قابل رسیدگی است (با توجه به اینکه دیه یکی از مجازات‌هاست) یا اینکه بایستی جهت مطالبه دیه به دادگاه حقوقی مراجعه کند؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

مطالبه دیه ناشی از حادثه با توجه به ماده ۱۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ که به عنوان یکی از اقسام مجازات‌ها آمده است و با لحاظ اینکه مشمول مرور زمان نمی‌گردد، از طریق طرح شکایت کیفری بلااشکال است، ولی در مورد طرح شکایت علیه اشخاص حقوقی چنانچه ارتکاب بزه، مربوط به قبل از لازم الاجراء شدن قانون مجازات اسلامی مصوب۱۳۹۲ باشد، به لحاظ عدم پیش‌بینی مسئولیت کیفری نسبت به شخص حقوقی در زمان ما قبل از لازم‌الاجراء شدن قانون فوق‌الذکر، جز از طریق طرح دعوای حقوقی امکان‌پذیر نیست.


نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:دوشنبه 17 شهریور 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic