لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی فردا در مجلس رای گیری می شود

سه شنبه 31 تیر 1393  03:34 ب.ظ

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی فردا(سه شنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای گیری می شود.
لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی فردا در مجلس رای گیری می شود
«ابوالفضل ابوترابی» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا افزود: ایرادات شورای نگهبان بر لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی رفع شده و این لایحه روز سه شنبه در صحن علنی مجلس رای گیری و در صورت تصویب به قانون تبدیل می شود.

نماینده مردم فریدون شهر و نجف آباد با بیان اینکه این لایحه نوآوری هایی داشته، گفت: زندان نرفتن بدهکاران بدهی های غیر معوضه مانند مهریه و دیه از جمله این نوآوری ها است.

ابوترابی افزود: البته این افراد مشمول محرومیت های اجتماعی می شوند.

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس از جمله موارد محرومیت های اجتماعی را عدم ثبت و عضویت در هیات های مدیره شرکت ها، خرید و فروش، اخذ دسته چک و حتی ممنوع الخروج شدن در صورت تقاضای طلبکار عنوان کرد.

به گفته ابوترابی، 13 هزار زندانی فقط در ارتباط با مهریه اکنون در زندان هستند که با تصویب این لایحه، تعداد این قبیل زندانیان کاهش می یابد.

وی ادامه داد: طبق قانون قبلی، خانه، خودرو و محل کسب بدهکار مهریه قابل مصادره نبود، اما اکنون تشخیص داده شد که فرد با وسایل حمل ونقل عمومی نیز می تواند رفت وآمد کند و ضرورتی برای داشتن ماشین شخصی وجود ندارد، از این رو خودرو فرد بدهکار نیز مصادره می شود.

به گفته ابوترابی، براساس این لایحه، فردی که مهریه و دیه بدهکار است، برای اثبات ادعای معسر بودن باید شاهد داشته باشد.


نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:سه شنبه 31 تیر 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات