جداری‌فروغی: نمایندگان به الفبای قانون اساسی توجه ندارند

سه شنبه 17 تیر 1393  07:46 ب.ظ

111-49.JPG

یک وکیل دادگستری گفت: ممنوع‌البیان شدن آقای خاتمی از سوی نمایندگان مجلس توهین محسوب می‌شود و وی می‌تواند در این زمینه شکایت خود را اعلام کند.

محمدعلی جداری‌فروغی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تذکر تعدادی از نمایندگان مجلس به وزیر دادگستری درباره ممنوع‌البیان و ممنوع‌التصویر شدن سیدمحمد خاتمی، اظهار کرد: به طور کلی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حقوقی برای آحاد مردم در نظر گرفته شده که باید به طور یکسان در مورد همه انسان‌ها اجرا شود.

وی با بیان این که در قانون اساسی جان، مال، مسکن و ... در مورد اشخاص محترم شمرده شده و آزادی بیان نیز تاکید شده است، ادامه داد: از سوی دیگر حتی از دیدگاه قانون اساسی هر نوع سانسور ممنوع است که اصولا سانسور در موارد نوشتاری مطرح می‌شود، ولی در مورد گفتار و بیان نیز مصداق دارد.

این حقوقدان خطاب به نمایندگان مجلس و تذکر آنها، گفت: باعث تعجب است که چگونه نمایندگان محترم به الفبای قانون اساسی توجه نداشته و خواستار چنین موضوعی شده‌اند و ممنوع‌البیان شدن شخصی که با بیش از 20 میلیون رای زمانی رییس جمهور ایران اسلامی بوده و دو دوره در مسند ریاست جمهوری ایران به خدمت مشغول بوده را خواستار شده‌اند.

این وکیل دادگستری افزود: باید توجه داشت که اصولا در موضوع مطرح شده معلوم نیست که چرا نمایندگان مجلس به وزیر دادگستری تذکر داده اند؟ وظایف وزیر دادگستری در قانون مشخص است و در هیچ‌کجا نیامده که از جمله وظایف وزارت دادگستری ممنوع‌البیان کردن افراد است.

جداری فروغی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده در مورد کشورمان، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در شرایط حاضر که مسائل عمده اقتصادی در کشورمان بر اثر تحریم‌های اعمال شده توسط قدرت‌های غربی وجود دارد و دولت آقای روحانی درصدد برطرف کردن مشکلات اقتصادی و رفع و رجوع مسائل عمده کشور است، گاهی از مجلس شنیده ‌شود که بعضی از نمایندگان به جای توجه اصولی به مسائل عمده کشور و تصویب قوانین مورد نیاز به مسائل حاشیه‌ای از قبیل ارائه طرح افزایش نرخ باروری، پوشش بانوان و ... می‌پردازند.

وی افزود: موجب تعجب است که نمایندگان ملت که با هزینه‌های بیت‌المال در مجلس حضور دارند و باید به وظایف اصلی خود که همانا تصویب قوانین در راستای منافع آحاد مردم ایران است، بپردازند، به چه دلیل و علتی احتمالا به علل سیاسی به مسائل جانبی و حاشیه‌ای می‌پردازند که جز گرفتن وقت مردم و اعضای دولت و به وجود آمدن بحث‌های حاشیه‌ای منافعی برای کشور ندارد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه ممنوع‌البیان شدن اشخاص،‌ نوعی تعرض به انسانیت آن فرد است، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد از دیدگاه قانونی و نیز قانون مجازات اسلامی صرف بیان چنین مطلبی و اینکه شخص خاصی را ممنوع ‌البیان کنیم، نوعی توهین محسوب می‌شود و شخص ذی‌نفع (آقای خاتمی) می‌تواند در این باره شکایت کند؛ زیرا ما همگی شهروندان جمهوری اسلامی و دارای حقوق اساسی بر مبنای اسلام هستیم و از دیدگاه شرعی ممنوع‌البیان کردن اشخاص آن هم بدون علت قانونی خود جای سؤال دارد.


نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:سه شنبه 17 تیر 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات