افکار عمومی حس مثبتی به دستگاه قضایی ندارند

دوشنبه 9 تیر 1393  12:39 ب.ظ

82-25.jpg

یک حقوقدان گفت: اگر قوه قضاییه ارتباط خود را با نهادهای مردمی بیشتر کند می‌تواند در افکار عمومی موثر باشد؛ زیرا افکار عمومی حس مثبتی به قوه قضاییه ندارند.

بهرام بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: تشخیص اینکه عملکرد یک نهاد و یا شخصی در طول یک زمان مشخص ارزیابی شود مستلزم یک تحقیق بنیادین و همه جانبه است و این تحقیق بنیادین نیز مستلزم این است که فردی که می‌خواهد اظهارنظر کند آگاهی و دانش کامل و جامعی نسبت به همه ابعاد داشته باشد؛ لذا ما اگر اظهارنظر می‌کنیم با توجه به بازخوردهایی است که از آن اطلاع پیدا کرده‌ایم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بگوییم پنج سال ریاست آملی لاریجانی بر مسند دستگاه قضایی بهتر بوده یا دوران ریاست آیت‌الله شاهرودی در واقع اینها در زمان و موقعیت متفاوت بر مسند ریاست این دستگاه قرار گرفته‌اند، بدین معنی که آن وضعیت‌ها و حوادثی که در آن زمان وجود داشت الان وجود ندارد و یا ارزش بیشتر و یا کمتری پیدا کرده است.

این حقوقدان اظهار کرد: انتخاب رییس قوه مجریه بر عهده مردم است و یا اینکه رییس مجلس شورای اسلامی را نمایندگان مجلس پس از ارزیابی‌های لازم انتخاب می‌کنند، اما در قوه قضاییه این تشخیص بر عهده مقام معظم رهبری است و ایشان است که پس از 5 سال تصمیم می گیرند که رییس دستگاه قضا مدت ریاستش تمدید شود یا خیر.

این وکیل دادگستری بیان کرد: به‌دلیل اعتماد و اطمینانی که به نهاد رهبری داریم در حقیقت زمانی که دوران ریاست رییس دستگاه قضا تمدید می‌شود تصور ما این است که عملکرد مطلوب بوده و اگر از نظر ما آن عملکرد مطلوب ارزیابی نشود دلالت بر این ندارد که عملکرد منفی بوده ممکن است آن عملکرد مقبولیت داشته باشد اما انتظارات بیشتری را ایجاد کرده است.

این قاضی سابق دیوان عالی کشور تصریح کرد: برای ارزیابی عملکرد قوه قضاییه در 5 سال اخیر می‌توان افکار عمومی را به‌عنوان شاخص در نظر گرفت، حتی در صحبت‌هایی که مقام معظم رهبری در چندین سال قبل داشتند اظهار کردند که یکی از شاخص های عملکرد مطلوب قوه قضاییه یا هر نهاد دیگری، افکار عمومی ست.

بهرامی خاطرنشان کرد: بدنه قوه قضاییه نیز عملکرد را در طول سالهای اخیر مطلوب تلقی نمی کند و مدعی هستند وضعیت در دوران مدیران قبلی به نسبت بهتر بوده است.

این حقوقدان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: ایشان فرموده اند ما باید نهضت خدمت رسانی داشته باشیم. کسوت خدمت رسانی مترادف با نهضت خدمت رسانی نیست. برخی از بزرگان در قوه قضاییه واقعا کسوت خدمت رسانی دارند، اما خروجی کار حاصل از کسوت خدمت رسانی نیست.

این وکیل دادگستری قانون آیین دادرسی کیفری را از موارد مثبت در طول 5 سال اخیر دانست و گفت: در طول 5 سال ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی مواردی را مشاهده کردیم که جزو نکات مثبت بوده است و قانون آیین دادرسی کیفری از این امر مستثنی نیست و می تواند در بهبود افکار عمومی تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: اگر قوه قضاییه ارتباط خود را با نهادهای مردم نهاد مانند کانون وکلا، کانون کارشناسان و دانشگاه‌ها بیشتر می کرد می‌توانست موثرتر عمل کند.

وی با اشاره به ماده 18 قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب معتقد است که در مدیریت قبلی به‌صورت افراط و در مدیریت جدید به‌صورت تفریط این موضوع انجام شد. در مدیریت قبلی رییس قوه قضاییه با مردم ارتباط هفتگی داشت و این باعث آرامش مردم می شد حتی اگر رای تغییر نمی کرد، اما در مدیریت 5 سال اخیر ارتباط کلا قطع شده و نه اینکه ماده 18 تعطیل شده باشد اما حالت خاصی پیدا کرده که اگر تعدیلی صورت می‌گرفت بهتر بود.

این حقوقدان در خصوص برخورد کارمندان و قضات با مردم و وکلا اظهار کرد: این برخورد شایسته و در شأن ملت بزرگ ایران نیست و این برخوردها تاثیر منفی به‌جای می‌گذارد و باعث می شود زحمات مسئولان قوه قضاییه زیرسئوال برود.

این قاضی سابق دیوان عالی کشور با اشاره به آرای صادره در دادگاه‌های کیفری بیان کرد: در دادگاه‌های کیفری برخی آرای صادره مستدل نبوده و این حس در مردم بوجود می آید که آرا از کیفیت لازم برخوردار نیست. همچنین مردم تصور می کنند دادگاه‌های تجدیدنظر و دیوان عالی کشور به نوعی خالی از سکنه علمی شده است و این یک امتیاز منفی برای قوه قضاییه محسوب می شود.

وی با اشاره به موضوع جرایم سیاسی و مطبوعاتی خاطرنشان کرد: در رابطه با این مباحث احساس می شود برخورد جانبدارانه‌ای از سوی برخی افراد در قوه قضاییه یا دادگاه‌ها ایجاد شده است و حس بیطرفی در قضاوت منصفانه به‌وجود نیامده، در هر حال تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است ولی در افکار عمومی درصدی از تلاش‌ها به‌عنوان نقطه مثبت تلقی نمی‌شود و حتی مثلا در مسایل اقتصادی می گویند تحریم ها وجود داشته، اما نوع برخوردی که قوه قضاییه داشته است در فرار سرمایه ها بی تاثیر نبوده است.

بهرامی اظهار کرد: مردم از زحماتی که در قوه قضاییه انجام می‌شود اطلاع ندارند و در واقع قوه قضاییه عملکرد خود و کارهای مثبت و منفی را که انجام می دهد اگر بیان کند باعث می شود افکار مردم نظرشان نسبت به این قوه تغییر کند، البته شاید عده‌ای معتقد باشند که قوه قضاییه نیازی به اطلاع رسانی ندارد که در واقع این دیدگاه صحیح نیست.

این حقوقدان با بیان اینکه در پیشگیری از وقوع جرم و پیشگیری از وقوع دعاوی قوه قضاییه باید فعال‌تر عمل کند، گفت: در واقع صدور حکم نمی‌تواند پیشگیری را انجام دهد، گاهی با اطلاع رسانی، آموزش عمومی مردم از طریق صدا و سیما و آموزش و پرورش می‌توان این کار را انجام داد.

وی در رابطه با تعامل بین وکلا و مراجع قضایی اظهار کرد: وکلا می توانند در بیان واقعیت ها، افکار سنجی، افکار سازی و تسهیل امور دادگستری نقش موثری داشته باشد و می توانند در جهت کسب حقیقت نیز کمک کنند. ما در قانون داریم که مصونیت وکلا در حد مصونیت قاضی است اما به این موضوع عمل نمی شود و عموم وکلا دلواپسی‌هایی از قوه قضاییه دارند که این دلواپسی‌ها باعث شده با سکوت از کنار بعضی خوبی‌های قوه قضاییه عبور کنند.


نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:دوشنبه 9 تیر 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات