برچیده شدن زمینه‌های مفسده‌انگیز در روند اعمال ماده 18

یکشنبه 8 تیر 1393  11:06 ق.ظ

یک وكیل دادگستری برچیده شدن زمینه‌های مفسده‌انگیز در روند اعمال ماده 18 را یكی از بهترین نتایج موفقیت‌‌آمیز قوه قضاییه در اجرای قوانین و مقررات دانست و گفت: اعمال ماده18 نسبت به احكام قطعی، زمینه‌ای مفسده انگیز برای برخی به وجود آورده و احتمال سوءاستفاده را افزایش داده بود كه با توقف اعمال آن به شكل سابق این زمینه‌ها از بین رفت.
به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی ترک همدانی در تشریح عملكرد دستگاه قضایی همچنین به موفقیت در اجرای مجازات‌های جایگزین حبس اشاره كرد و گفت: در این زمینه كار قوه قضاییه بسیار خوب بوده و آرای صادر شده نشانگر عزم و جسارت قضات در افزایش استفاده از این مجازات‌ها است البته به شرطی كه مخل نظم و آسایش عمومی نشود.

وی همچنین عملكرد دستگاه قضایی در مبارزه با مفاسد اقتصادی را قابل تأمل دانست و افزود: جدای از تمام اقداماتی كه قوه قضاییه انجام داده است كه البته كار بیشتری نیز می‌طلبد باید گفت كه ما در مباحث این چنینی فرهنگ مناسبی نداریم و بسیاری از خود ما وقتی به عنوان ارباب‌رجوع به جایی مراجعه می‌كنیم حاضریم حتی شده هزار تومان به قول معروف كمتر و بیشتر، به كسی بدهیم كه كارمان را زودتر انجام دهد. در واقع ، در برخی موارد قانع به حق خود نیستیم و صبر نداریم و این مسئله در ابعاد كلان‌تر هم موجب بروز مفاسد اقتصادی شده و می‌شود.

این وكیل دادگستری در خصوص موضوع استقلال قضات با تأكید بر اینكه بر روی قضات فشارهای زیادی وجود دارد تصریح كرد: قضات بسیاری را دیده‌ام كه انصافاً مستقل بوده‌اند  و زیر بار سفارش‌ها نرفته‌اند. البته در این میان قضاتی هم ممكن است استقلال خود را با برخی امور زیر سوال ببرند كه نمی توان آن را به همه تعمیم داد.

وی درباره استفاده از فن‌آوریهای نوین در قوه قضاییه هم گفت: قوه قضاییه در این مورد كار بسیار خوبی را شروع كرده كه اگر تمام شود قطعاً فواید آن نصیب مردم و خود دستگاه قضایی خواهد شد.  البته در گسترش این كار زیرساخت‌هایی نیز باید لحاظ شود كه هم اینك در برخی موارد احساس می‌شود زیرساخت‌ها كامل نشده است.

ترك همدانی همچنین درخصوص چالش‌های حقوق بشری قوه قضاییه گفت: گرچه بسیاری از مواضع حقوق بشری غرب علیه ایران مغرضانه است اما در داخل نیز نباید برخی‌ها با رفتارها و كنش‌هایی كه مغایر با مصلحت نظام است موجب بهانه‌جویی دشمنان شوند.

این وكیل دادگستری در پایان درخصوص بازدارندگی مجازات اعدام با تأیید این بازدارندگی افزود: البته در موارد غیرضروری نباید در ملأ عام اعدام انجام شود.

نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:یکشنبه 8 تیر 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات