قوه قضاییه در نهادینه کردن احساس عدالت در جامعه موفق نبوده است

سه شنبه 3 تیر 1393  11:17 ق.ظ

تهران – ایرنا – یک وکیل دادگستری گفت: هر چند دستگاه قضایی در راستای اجرای عدالت گام برداشته اما در نهادینه کردن احساس عدالت در جامعه موفق نبوده است.
قوه قضاییه در نهادینه کردن احساس عدالت در جامعه موفق نبوده است
ˈهوشنگ پور باباییˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حقوقی و قضایی ایرنا درباره عملکرد دستگاه قضایی در 5 سال گذشته اظهار داشت: از هر نهادی از جمله قوه قضاییه باید بر اساس اختیارات و امکانات آن دستگاه انتظار داشت و فارغ از میزان اختیارات و امکانات توقع داشتن، عاقلانه نیست.

این حقوقدان با بیان اینکه دستگاه قضایی در 5 سال گذشته از نظر استفاده از فناوری های نوین و انفورماتیک عملکرد خوبی داشته است، گفت: همچنین در این مدت در زمینه آموزش و به کارگیری قضات با دانش علمی بالا، اقدامات خوب و قابل قبولی انجام شده است.

پوربابایی افزود: استفاده از قضات با دانش علمی بالا، به طور غیر مستقیم موجب می شود در آرای قضایی از دکترین حقوقی استفاده شود و این مساله عدالت را در جامعه نهادینه می کند.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه دستگاه قضایی در برخی موارد نیز عملکرد موفقی نداشته است، ادامه داد: متاسفانه دستگاه قضایی در نحوه و روش اداره زندان ها، برخورد و استفاده از وکلا، تعامل با سایر قوا و برخورد قاطع با تخلفاتی که گاهی اوقات در داخل این دستگاه رخ می دهد، عملکرد خوبی نداشته است.

پوربابایی گفت: قوه قضاییه ممکن است در راستای اجرای عدالت گام بردارد اما مهمتر از این مساله نهادینه کردن احساس عدالت در جامعه است که موفق نبوده است.

این وکیل دادگستری نحوه برخورد با مراجعین، تسریع در رسیدگی ها و اصلاح و به روز کردن قوانین را از جمله عوامل نهادینه کردن احساس عدالت در جامعه خواند و گفت: در این زمینه قانونگذار نیز باید کمک کند تا احساس عدالت بوجود بیاید.

پوربابایی اعمال ماده 18 را یکی از عیوب دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: بلا انقطاع رسیدگی کردن موجب می شود تا طرفین پرونده هیچ وقت احساس نکنند دعوا منفصل یا فسخ شده است.

نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:سه شنبه 3 تیر 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic