معنای صلابت و قدرت قضات خشونت و تندی نیست/ ضرورت وجود گوش شنوا و بیان قانع

سه شنبه 3 تیر 1393  11:16 ق.ظ

خبرگزاری فارس: معنای صلابت و قدرت قضات خشونت و تندی نیست/ ضرورت وجود گوش شنوا و بیان قانع
معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه گفت: نقیصه‌ای که در دستگاه قضا وجود دارد آن است که برخی همکاران به دلیل ضعف بینش و آگاهی روش‌ها را بلد بوده و معنای صلابت و قدرت را با خشونت، تندی و بدرفتاری مخلوط می‌کنند.
 خبرگزاری فارس: معنای صلابت و قدرت قضات خشونت و تندی نیست/ ضرورت وجود گوش شنوا و بیان قانع

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه در دومین همایش روحانیون و رابطین فرهنگی دادگستری استان تهران با تبریک هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله شهید بهشتی و سایر شهدای قوه قضاییه اظهار داشت: امام خمینی در 4 اسفند 58 طی حکمی آیت‌الله بهشتی را به ریاست دیوان عالی کشور منصوب کرد و از ایشان خواست تشکیلات نوینی را برای دادگستری ایران درست کند و به حق معمار تشکیلات نوین نظام قضایی ایشان نامیده شدند.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه گفت: آیت‌الله بهشتی تجربیات حوزه و دانشگاه را با هم داشته و با نظامات دیگر جهان نیز آشنایی داشتند همچنان که در اصل تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایشان نقش بی‌بدیل داشته و نایب رئیس مجلس خبرگان نیز بودند.

حجت‌الاسلام صادقی به دیدگاه‌های آیت‌الله بهشتی درباره قوه قضاییه اشاره داشت و گفت: ایشان فرمودند در نظام اسلامی ما نمی‌توانیم یک کارگر انتخابی در مورد دستگاه قضا داشته باشیم چون انتخاب و تعیین قاضی را مهمتر از انتخاب و تعیین یک نفر برای نمایندگی مجلس شورای ملی عنوان کرده بودند و همچنین فلسفه شکل‌گیری دستگاه قضا را متناسب با نظام اسلامی بیان می‌کردند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه ادامه داد: تفاوت نظام ما با نظامات دیگر یک تفاوت عمیق و ماهوی است، تفاوتی که در جهت امامت و امت بودن برجسته است و مدیریت و اداره یک جامعه غیر از رهبری و پیشبرد یک جامعه است.

وی افزود: در نظام اسلامی رهبری اتفاق افتاده، رهبری که به قصد خواست خاصی حرکت می‌کند و پیوند امت و امامت از مقصد واحد ناشی شده است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه فلسفه تشکیل نظام اسلامی امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: شهید بهشتی نیز در این باره فرموده‌اند که در نظام  اسلامی اینکه بگویید به من مربوط نیست نداریم و همه جنبه نظارتی دارند و وظیفه خود را باید عمل کنند؛ البته دخالت را منع می‌کنند و اینچنین نیست که همه در کار هم دخالت کنند اما می‌توانند بر کار همه نظارت داشته باشند و بدین ترتیب دخالت منع شده اما تذکر و نظارت را لازم می‌دانند.

حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی تصریح کرد: باید بدانیم که همه موظفیم به یکدیگر تذکر خیر بدهیم و مردم و دولت نیز وظیفه دارند که همدیگر را دعوت به خیر کرده و از شر و بدی باز دارند.

وی به برداشت خود از مجموعه حوادث تاریخی و روایتی دینی اشاره کرد و گفت: هر جا خداوند متعال یک خیر بزرگی را به ملت بدهد در مقابل شر بزرگی صورت می‌گیرد و قد قامت می‌کند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: در طول 35 سال بعد از انقلاب حملات اوج گرفته است و هر چه جمهوری اسلامی ایران قوی‌تر عمل می‌کند شدت عمل زیادتر می‌شود؛ نزاع حق و باطل همواره بوده و تا انتهای جهان و تا قیام حضرت نیز وجود خواهد داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی به سخنانی دیگر از شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: مسند قضا باید ضامن محتوای الهی باشد و باید قضات قدر و منزلت این جایگاه را بدانند و بدانند که در کجا نشسته‌اند؛ هر کدام نمایندگانی از امامت الهی هستند. مظاهر امامت را تجلی و شکل می‌دهند و هر کدام با هر حکمی که صادر می‌کنند به نمایندگی از امام امت این حکم را صادر می‌کنند.

وی تصریح کرد: قضات در دستگاه قضا مأموریت دارند اراده الهی را تحقق بخشند که آن احقاق و اجرای حق است و وظیفه اصلی این نیست که خواست مردم را تحقق دهند و جاری ساختن اراده خداوند به این معنی نیست که آن را همراه کنید با نارضایتی و ناخشنودی مردم.

وی گفت: تعارض بین خواسته نابجای مردم و اینکه ما باید حق را جاری کنیم پیش می‌آید اما شما قضات باید مظهر صلابت، قدرت و عدالت قاطعانه باشید که از جانب امام امت باید جاری باشد.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه با بیان پرسشی در مورد همراه کردن اقتدار و نفوذ در دل‌ها با حسن سلوک و خلق گفت: متأسفانه برخی همکاران به دلیل ضعف بینش، اراده و آگاهی روش‌ها را بلد نیستند و معنی صلابت و قدرت را درک نمی‌کنند و اینها را با خشونت، تندی و بد رفتاری مخلوط می‌کنند و این نقیصه‌ای است که در برخی وجود دارد که باید تلاش شود این نقیصه برطرف شود.

حجت‌الاسلام صادقی تصریح کرد: ما به کرات دیده‌ایم که افراد حق را گرفته‌اند اما ناراضی بیرون رفته‌اند چرا که کج خلقی و بدرفتاری را شاهد بوده‌اند و از طرفی دیده‌ایم که فردی حق به جانبش نبوده و مبنی بر آن نیز حکم گرفته اما موقع خداحافظی از قاضی تشکر می‌کند که او را از درستی حکمی که برایش صادر شده آگاه کرده و این تضادها به دلیل رعایت نکردن دو چیز است یکی آنکه گوش شنوا کم است و دیگر آنکه بیانی برای اقناع نیست.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: انشاء الله با اقامه حق و کسب رضای مردم بتوانیم بین قدرت و اقتدار و بین خواست امت و مردم تعامل برقرار کنیم.

نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:سه شنبه 3 تیر 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات