دستگاه قضا در پیش‌نویس لایحه جامع وکالت در مقام مدیریت بر کانون وکلا برآمده است

یکشنبه 25 خرداد 1393  08:46 ب.ظ

خبرگزاری فارس: دستگاه قضا در پیش‌نویس لایحه جامع وکالت در مقام مدیریت بر کانون وکلا برآمده است
عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: متاسفانه در پیش‌نویس لایحه جامعه وکالت مقرراتی پیش‌بینی شده که قوه قضائیه را در مقام دخالت و مدیریت بر کانون وکلای دادگستری مرکز و امر دفاع قرار داده است.
 خبرگزاری فارس: دستگاه قضا در پیش‌نویس لایحه جامع وکالت در مقام مدیریت بر کانون وکلا برآمده است

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، عیسی امینی در همایش نقد و بررسی پیش‌نویس جامع وکالت، اظهار داشت: ‌وکالت صرفا یک نهاد صنفی نیست بلکه نهادی مدنی و ملی به شمار می‌آید که حفظ اصول اولیه حاکم بر نهادهای مدنی موجب افزایش اعتبار نظام می‌شود، اما با تدوین مقررات نامناسب و شکستن مرز نهاد مدنی و دولتی صدماتی به حقوق مردم در جایگاه نظام وارد می‌شود که دغدغه همه دلسوزان است.

وی افزود: متاسفانه در پیشنویس جامعه وکالت مقرراتی پیش‌بینی شده که قوه قضائیه را در مقام دخالت و مدیریت در کانون وکلای دادگستری و امر دفاع قرار داده است، دخالتی ناخواسته که نه تنها دادرسی منصفانه و سلامت قضا را متزلزل می‌کند، بلکه از اعتبار آرا و تصمیمات قضایی در عرصه داخلی و بین‌المللی نیز می‌کاهد.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد: پیشنویس لایحه‌ای که در کمیسیون‌های اصلی و فردی دولت قبل و با حضور نمایندگان قوه قضائیه و مجریه و همچنین کانون وکلای دادگستری بررسی و اصلاح شده بود، در زمان دولت تدبیر و امید جهت اصلاح عددی و رفع نقایص به قوه قضائیه ارجاع شد، اما این بار پیش‌نویس لایحه‌ای به دولت تقدیم شد که خصوصا مواد 8، 33، 35، 37، 45، 47، 51، 52 و تبصره یک ماده مواد 84، 95، 96 و 141 به استقلال وکیل و کانون‌های وکلای دادگستری را برخلاف روح قانون اساسی نقض کرده است.

امینی خاطرنشان کرد: این اقدام امری نبوده که نظام قضایی کشور به دنبال آن باشد و کانون‌های وکلای دادگستری در تلاش هستند تا با گفتمان سازنده و صحیح با قوای سه‌گانه به سوی تدوین لایحه‌ای جامع و راهبردی پیش روند.

نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:یکشنبه 25 خرداد 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات