کانون وکلا باید فعالیت وکلا را آسیب‌شناسی و تخلفات فرا روی آنها را بررسی کند

یکشنبه 25 خرداد 1393  08:45 ب.ظ

خبرگزاری فارس: کانون وکلا باید فعالیت وکلا را آسیب‌شناسی و تخلفات فرا روی آنها را بررسی کند
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس پورمختار، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در همایش نقد و بررسی پیش نویس لایحه جامع وکالت اظهار داشت: با توجه به اینکه نهاد وکالت و فلسفه انتخاب وکیل برای اجرای عدالت و احقاق حق است لازم است تا امنیت روانی و عدم نگرانی از دفاع همه جانبه از حقوق موکل در نزد مقامات قضایی وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر لزوم استقلال وکیل گفت: هر نوع وابستگی به هر دستگاه دیگر وکیل را از استقلال محروم می‌کند، به طور قطع یکی از ضروریات امر وکالت داشتن استقلال است.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه لایحه وکالت به هیچ عنوان جامع نیست، گفت: جامعیت این لایحه با تدبیر شما وکلا ممکن می‌شود.

وی افزود: بدون شک در هر حرفه‌ای برخی از افراد از موازین قانون عدول می‌کنند و تخلفاتی را انجام می‌دهند که برخورد با آن ساز و کار قانونی خود را دارد و قرار بر آن نیست که کل نهاد منحل شود بلکه باید اصلاحاتی صورت گیرد.

پورمختار تصریح کرد: در لایحه وکالت نسبت به نهاد وکالت نگران هستیم چرا که در این لایحه نگاه کاملا بدبیانه و سختگیرانه است، در این لایحه جرم‌انگاری‌های زیادی صورت گرفته و به صرف اینکه یک وکیل خارج از معیارهای مشخص حق‌الوکاله دریافت کرده حرکت آن را نوعی اختلاس یا ارتشاع عنوان می‌کنند که مطلوب نیست.

وی افزود: ما در لایحه وکالت مصونیت وکلا را نمی‌بینیم، آنچه در این لایحه وجود دارد عدم تعیین وظایف و اقدامات متقابل سایر دستگاه‌ها به خصوص دستگاه قضایی نسبت به وکلا است.

پورمختار خاطر نشان کرد: ما اعتقاد داریم نهاد وکالت یک نهاد غیر دولتی است و تنها به دلیل اینکه مقرر شده که نمایندگان مجلس و کارکنان دولت از اشتغال همزمان به وکالت منع شوند همین امر این نهاد را به عنوان یک نهاد دولتی مطرح کرده است.

رئیس کمیسیون اصل 90 تأکید کرد: کلیات لایحه وکالت بیشتر در جهت اعمال مقررات به وکلا یا کارشناسان حقوقی از طریق اعمال ماده 187 است و تعمیم دادن آن به کانون وکلا محل سؤال است.

وی اظهار داشت: این نهاد به لحاظ تخصصی بودن و جایگاه چند ساله خود به نوعی نقش رابط را بین مردم و نظام قضایی ایفا می‌کند و از این جهت جایگاه ویژه‌ای دارد به همین جهت ما باید نهاد وکالت را در کنار نهاد قضاوت تعریف کنیم در غیر این صورت دچار انحراف خواهیم شد.

پورمختار گفت: ما مشکلی در مورد نظارت بر فعالیت وکلا نداریم و از ابتدا این نظارت وجود داشته است، نهاد وکالت و اکثر وکلا از وابستگان به نظام جمهوری اسلامی هستند و ما نباید به هیچ وجه نگران تخلف در این نهاد باشیم.

وی گفت: اگر تخلف معدودی هم صورت می‌گیرد راه برخورد باز و روشن است و من اعتقادم بر این است که حتما باید اصلاحات اساسی صورت گیرد تا نگرانی‌ها برطرف شود.

وی ادامه داد: کانون وکلا باید فعالیت وکلا را آسیب‌شناسی کند و مشکلات یا تخلفاتی که فرا روی آنها است را مورد بررسی قرار دهد، همچنین کانون وکلا باید از ورود به مسائل سیاسی خودداری کند.

پورمختار در پایان گفت: نگاه ما در مجلس این است که کانون وکلا استقلال خود را حفظ کند و از گزند وابستگی به دستگاه‌های مختلف دور بماند اما در کنار این موضوع بحث نظارت و جلوگیری از تخلفات از خواسته‌های مؤکد ما است.

نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:یکشنبه 25 خرداد 1393 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات